Dnia 1 czerwca w siedzibie Muzeum, odbyła się lekcja muzealna  na temat historii zegarów.  W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Józefowie nad Wisłą wraz z nauczycielami.  Zajęcia zostały przeprowadzone w oparciu o eksponaty wystawy czasowej pt. . „Zegary – pomiar czasu i konstrukcja zegara”, którą możemy oglądać obecnie w naszym Muzeum.  Wykład przeprowadził Grzegorz Sztal  kolekcjoner  z Lublina, właściciel zbioru.

zegary wykład 1

Dzieci poznały historię zegarów począwszy od pierwszych prymitywnych zegarów słonecznych, wodnych i piaskowych po zegary kołowe, wahadłowe i współczesne. Zapoznały się  z ich  działaniem  za pomocą  replik wykonanych przez kolekcjonera. Miały możliwość  zobaczyć od środka  jak działa mechanizm zegara  wahadłowego, co go porusza i jak się go nakręca. Pan Grzegorz pokazał dzieciom  zegar z kukułką  od środka i wyjaśnił jakie urządzenie  wydaje dźwięki  imitujące kukanie . Za pomocą szkła powiększającego dzieci zobaczyły mechanizm  działania najmniejszych zegarków kieszonkowych  i  kamienie szlachetne wplecione w ich tryby. Na koniec kolekcjoner opowiedział o swojej pasji zbierania starych zegarów , ile to trwa, jak i gdzie pozyskuje stare zegary, jak je naprawia i odnawia oraz przedstawił  dzieję poszczególnych  okazów.

RICOH IMAGING

zegary wykład