Muzeum Regionalne w Kluczkowicach –

zaprasza na wystawę zatytułowaną ”Zegary, historia pomiaru czasu i konstrukcji zegara”. Eksponaty do wystawy pochodzą ze zbiorów kolekcjonera Grzegorza Sztala . Zegary są  pasją Pana Grzegorza od dwudziestu lat . Wyszukuję on stare, ciekawe egzemplarze, niekiedy  bardzo zniszczone, następnie  naprawia je, odnawia i uzupełnia brakujące części . Na wystawie zobaczymy   przeróżne czasomierze, np. chronometr, który znajdował się na pokładzie okrętu ORP “Lublin”, klasyczne  ścienne zegary nakręcane pochodzące z domów mieszczańskich, szlacheckich jak i chałup wiejskich, zegarki kieszonkowe różnej wielkości, pierwsze, prymitywne zegary słoneczne (a nawet przenośny zegar słoneczny), czasomierze wodne, szachowe, budziki. Można też tu zobaczyć, jak działa mechanizm urządzeń służących do odmierzenia czasu i jak od środka skonstruowany jest zegar z kukułką.

Żeby zwiedzanie ekspozycji nie ograniczyło się tylko do biernego oglądania, jest możliwość  zaproszenia kolekcjonera  by  wzbogacił zwiedzanie opowieściami o poszczególnych zegarach. Dowiemy się o ich historii, sposobie ich pozyskania, ubarwione  anegdotami i ciekawymi    powiastkami właściciela kolekcji.

Wystawę  będzie można oglądać w godzinach otwarcia Muzeum, do końca sierpnia 2016 r.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzenia  wystawy.
 zegary 1    zegar 2   zegary