Muzeum Regionalne w Kluczkowicach zaprasza na wystawę zatytułowaną „ Archiwa Rodzinne” wypożyczoną z archiwum Państwowego w Lublinie. Prezentowane na wystawie archiwalia pochodzą z zasobu lubelskiego Archiwum i archiwów domowych stanowiących własność osób biorących udział w warsztatach archiwalnych odbywanych w lubelskim Archiwum w ramach ogólnopolskiej akcji „Archiwa Rodzinne”. Prezentowane na wystawie fotografie, dokumenty oraz plany ilustrują losy osób i rodzin, na tle historii kraju i regionu.

plakat

W 2013 r. archiwa państwowe rozpoczęły akcję pod hasłem „Zostań rodzinnym archiwistą. Jej głównym celem było zwrócenie uwagi na pamiątki i dokumenty osobiste oraz rodzinne, które często schowane w szufladach i zakamarkach pozostają zapomniane. W ramach tej akcji archiwa zachęcają do gromadzenia domowych pamiątek i dokumentów i tworzenie z nich domowych archiwów. W punktach konsultacyjnych pod nazwą Archiwa Rodzinne udzielane są porady jak tworzyć domowe archiwa i dbać o zgromadzone dokumenty.

RICOH IMAGING

Poznajemy tu spuściznę archiwalną następujących rodzin: Łosiów, Sobieszczańskich, Zawadzkich, Luchowskich, Barszczewskich, Rudnickich, Armatysów, Piesiewiczów, Skomorowskich, Glądałów, Kiernickich, Walterów oraz osób Stanisława Jasińskiego (znanego pszczelarza) Romana Woroszyńskiego (starosty podhajeckiego i urzędnika lubelskiego urzędu wojewódzkiego), Józefa Minuty (żołnierza 12 Wołyńskiego Batalionów Strzelców, uczestnika bitwy pod Monte Cassino) czy też Tadeusza Imbora (pedagoga i wychowawcy). Na wystawie pokazano różnorodność dokumentów wytwarzanych na przestrzeni wieków od czasów staropolskich aż do czasów współczesnych, przechowywanych w archiwach

domowych

01-Zawadzki                   16-Woroszczynska-1

Wystawa przygotowana została z myślą o wszystkich osobach interesujących się historią własnej rodziny, poszukiwaniami genealogicznymi, starymi dokumentami i fotografiami. Stanowi zachętę  do zbierania, chronienia cennych pamiątek rodzinnych dla młodszego pokolenia.

Wystawę można oglądać w siedzibie Muzeum, w godzinach otwarcia naszej placówki, do końca sierpnia 2016 r.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego Muzeum.