Edukacja
Wrzesień w Muzeum
16 września odwiedziła nas grupa dzieci z Szkoły Podstawowej nr 33 z Lublina która zaplanowała sobie przejście po jednym ze szlaków Wrzelowieckiego Parku Krajobrazowego. Pogoda dopisała uczestnicy wybrali sobie najdłuższy i najtrudniejszy szlak, 9 kilometrowy „Okolice Kluczkowic”. Przed wyruszeniem na szlak, dzieci z opiekunami zwiedzili Muzeum, obejrzeli wystawę malarską Rafała Bochry, wysłuchali wykładu o rodzinie Kleniewskich, historii pałacu i całego regionu. Zaopatrzeni w odpowiednie informację, mapki, foldery o WPK wyruszyli pełni zapału na szlak.
- Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 33 z Lublina RICOH IMAGING
18 września w poniedziałek gościliśmy dzieci ze SP w Wilkowie, które przyjechały do nas posłuchać prelekcji o Rodzinie Kleniewskich, pałacu i historii regionu. Później było zwiedzanie Muzeum. Po krótkiej przerwie uczestnicy wysłuchali wykładu o stylach architektonicznych i zabytkach sakralnych i świeckich na terenie Powiatu Opolskiego. Końcowym etapem spotkania było wyjście w plener i wykonanie pracy rysunkowej związanej z pałacem. Część dzieci zdecydowała się narysować cały zabytkowy budynek a niektórzy fragment budynku lub detal architektoniczny. Najciekawsze prace zostały nagrodzone drobnymi upominkami od Muzeum.
- Przywitanie uczestników
- Zwiedzanie Muzeum
- Rysowanie w plenerzeRICOH IMAGING
- Rysowanie pałacu
- Nagrodzone prace
- Wyróżniony uczeń
19 września we wtorek odbyła się lekcja przyrodnicza o tematyce pszczoły i jej znaczenia dla życia na ziemi. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z SP w Ratoszynie. Najpierw wszyscy przeszli po szlaku „Zawilcowe Doły”, później w Sali prelekcyjnej obejrzeli prezentację o pszczołach. Na koniec uczestnicy wykonali pracę plastyczną techniką mieszaną, była to jedna z roślin miododajnych, słonecznik którą dzieci rysowały, wyklejały i malowały akwarelami. Zwieńczeniem lekcji było utrwalenie nabytych informacji, przez wypełnianie krzyżówek tematycznych i rebusów.
- Wyjście na szlak Zawilcowe Doły
- Zajęcia o pszczołach
- Zajęcia plastyczne
- Zdjęcie pamiątkowe na schodach pałacu
Zajęcia przyrodnicze z cyklu “Wakacje w Muzeum 2023”
W ramach akcji pt. „Wakacje w muzeum 2023 r.” 5 lipca w środę, gościliśmy w Kluczkowicach grupę dzieci i młodzieży z Osiedlowego Klubu Odeon z Lublina. Zorganizowaliśmy dla nich zajęcia przyrodnicze o pszczołach i dzikich zapylaczach. W ramach spotkania dzieci wysłuchały prezentacji tematycznej, obejrzały od środka ul, uczestniczyły w degustacji miodów. Następnie wyruszyliśmy do Wrzelowieckiego Parku Krajobrazowego na szlak pieszy „Zawilcowe doły”. Dzieci zapoznały się z budową lasu, z zadrzewieniem w naszym parku, zobaczyły miejsca z nowymi nasadzeniami. Obserwowały domki dla dzikich zapylaczy zawieszone w parku przypałacowym. W końcowym etapie warsztatów, dzieci wykonały pracę plastyczną, ekologicznego słonecznika w technice mieszanej. Przed wyjazdem zwiedziły wszystkie sale naszego Muzeum. Spotkanie odbyło się w miłej i radosnej atmosferze.
- RICOH IMAGING
- RICOH IMAGING
- RICOH IMAGING
- RICOH IMAGING
- RICOH IMAGING
Dni pszczoły 2023 już za nami
W dniach od 15 do 26 maja w siedzibie Muzeum i na szlakach Wrzelowieckiego Parku Krajobrazowego przeprowadziliśmy cykliczne zajęcia przyrodnicze poświęcone tematyce pszczół. Celem naszych zajęć jest poszerzenie wiedzy o korzyściach płynących z pracy pszczół i innych owadów zapylających dla człowieka i środowiska, kształtowanie proekologicznej postawy dzieci i młodzieży, zwiększanie ich wrażliwości na piękno otaczającej nas przyrody. Z różnych źródeł docierają do nas informacje o masowym wymieraniu pszczół. Na rzecz ich ochrony organizowanych jest wiele akcji społecznych, które pozytywnie wpływają na zwiększenie świadomości w tym zakresie. Proponujemy byśmy wszyscy przyłączyli się do akcji ratowania pszczół edukując nasze dzieci i młodzież, co staramy się robić od wielu lat organizując warsztaty przyrodnicze na terenie Wrzelowieckiego Parku Krajobrazowego.
Nasze zajęcia były prowadzone przez profesjonalnych wykładowców następujących instytucji : Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych w Chełmie i Oddziału Zamiejscowego w Lubartowie i Sobieszynie , Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie, Nadleśnictwa Kraśnik, Technikum Ogrodniczego w Kluczkowicach przy ZSZ w Opolu Lubelskim oraz Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Środowiska Starostwa Powiatowego w Opolu Lubelskim.
W warsztatach wzięli udział uczniowie z następujących szkół : Szkoły Podstawowej nr. 2 w Opolu Lubelskim, w Wandalinie , w Komaszycach, w Poniatowej, w Bełżycach oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Karczmiskach.
Pierwszego dnia zajęć odwiedzili nas Pan Michał Kramek Członek Zarządu Powiatu Opolskiego i Pani Elżbieta Żyszkiewicz Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Opolu Lubelskim i obecny Zarządca naszej placówki. Pan Michał w imieniu władz powiatowych podziękował za zorganizowanie zajęć i życzył dzieciom i prowadzącym owocnego i miłego uczestnictwa.
- Otwarcie zajęć
- Wykład o ptakach
- Wykład o pszczołach
Zajęcia rozpoczynały się w siedzibie Muzeum powitaniem przybyłych, po czym następowało wprowadzenie w temat zajęć konkretnego dni. Dzieci wysłuchiwały prezentacji o pszczołach ich budowie, członkach rodziny pszczelej, ich pracy i rytuałach. Nauczyły się rozróżniać inne owady zapylające żyjące dziko, poznały ptaki żywiące się tymi owadami i ich codzienne zwyczaje . Dowiedziały się dużo o roślinach miododajnych i roślinach inwazyjnych nie sprzyjających owadom zapylającym, zagrożeniach czyhających na pszczołowate i możliwościach ich ochrony. Omawiane było również zasady bezpieczeństwa w kontakcie z pszczołami. Kolejnym etapem były zajęcia w plenerze gdzie dzieci obserwowanie owady pracujące na kwiatach , szukały roślin miododajnych, omawiana była ich budowa i pożytek dla pszczół, obserwowały przez lornetki i lunetę ptaki w lesie i nad stawem. Zapoznały się z budową ula tradycyjnego oraz pracą pszczelarza, poznały jego strój i narzędzi którymi pracuje. Zapoznały się z różnego rodzaju produktami zrobionymi z substancji pszczelich takich jak : miody, świece, kosmetyki i leki.
- RICOH IMAGING
- RICOH IMAGING
- RICOH IMAGING
- RICOH IMAGING
- RICOH IMAGING
. Końcowym etapem warsztatów było utrwalenie nabytej wiedzy poprzez zabawę na powietrzu i w pracowni przyrodniczej w Muzeum. Dzieci brały udział w licznych grach np. kole fortuny i teleturnieju wiedzy o tematyce pszczoły, poznawały na planszach magnetycznych budowę pszczoły, rodzinę pszczelą i obowiązki poszczególnych członków rodziny owadów, rośliny miododajne i inne. Szukały w terenie ukrytych pszczółek ze styropianu. W pracowni przyrodniczej w Muzeum na zajęciach plastycznych uczestnicy malowali akwarelami wiosenne kwiaty, wykonywali słonecznika techniką kolażu. Robili kwiatki z bibułki, drewna i plasteliny. Oglądali pod mikroskopami, preparaty związane z pszczołami. Dodatkowo dzieci rozwiązywały krzyżówki, rebusy i inne zadania sprawdzające nabytą wiedzę. Za udział w zajęciach wszystkie dzieci zostały obdarowane atrakcyjnymi upominkami oraz dyplomem uczestnictwa w zajęciach. Na koniec wykonały sobie pamiątkowe zdjęcia z pracami wykonanymi na zajęciach. Warsztaty przebiegały w miłej i radosnej atmosferze.
Zajęcia edukacyjne „Dni pszczoły 2023”, które prowadzimy od kilku już lat cieszą się niezmiennie dużym zainteresowaniem ale co dla nas najważniejsze, otrzymaliśmy na ich temat wiele pochlebnych opinii ze strony dzieci, nauczycieli i opiekunów.
- Zabawy na powietrzu
- Malowanie kwiatów akwarelami
- Wykonywanie słonecznika
- Malowanie bawełnianych toreb
- Oglądanie preparatów pod mikroskopem
- Rozwiazywanie zadania o pszczole
- Degustacja miodu
- Poznanie stroju pszczelarza
- Zdjęcie pamiątkowe
- Zdjęcie pamiątkowe
“Dni zawilca 2023” za nami…
W dniach od 17 do 21 kwietnia na szlakach Wrzelowieckiego Parku Krajobrazowego i w siedzibie Muzeum w Kluczkowicach odbyły się cykliczne zajęcia przyrodnicze „ Dni zawilca 2023”. Pogoda w tym roku nas nie rozpieszczała ale widok pięknie rozkwitłych zawilców gajowych w lesie, rekompensował wszystkie niedogodności. W poniedziałek w pierwszym dniu zajęć, odwiedził nas Pan Dariusz Piotrowski Starosta Opolski by uroczyście otworzyć tegoroczne warsztaty. Życzył uczestnikom niezapomnianej zabawy i miłych wrażeń a wykładowcom i prelegentom podziękował za trud i zaangażowanie w pracach przy zajęciach. W tegorocznych zawilcowych dniach wzięły udział dzieci i młodzież ze szkół podstawowych z Puszna Godowskiego, Ratoszyna, Kraczewic, Kamienia i Poniatowej. Prelegentami byli pracownicy następujących instytucji: Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych w Chełmie i Oddziału Zamiejscowego w Lubartowie, Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie , Nadleśnictwa Kraśnik i Wydziału Rolnictwa Leśnictwa i Środowiska Starostwa Powiatowego w Opolu Lubelskim. Dyrekcja i pracownicy Technikum Ogrodniczego w Kluczkowicach czuwali nad oprawą techniczną w czasie trwania naszych warsztatów . Staraliśmy się by większość zajęć odbywała się w plenerze. Były wędrówki szlakami Wrzelowieckiego Parku Krajobrazowego tam dzieci poznawały wiosenną roślinność leśną, oglądały przez lornetki miejscowe ptaki, rozpoznawały oznaczenia szlaków i słuchały jak poruszać się po nich. Dowiedziały się również wielu rzeczy o pracy leśników , o sezonowości prac w lesie i zakładaniu nowego lasu. Gdy padał deszcz, wyjścia na dwór były krótsze, ograniczały się do pójścia nad staw czy do spaceru po przypałacowym parku. Dalsza część spotkania odbywała się salach Muzeum gdzie przeprowadzano wykłady, wprowadzające w temat dnia oraz utrwalano nabytą wiedzę uczestników w różnej formie. Dzieci pisały krzyżówki, malowały zawilce techniką akwarelową. Dekorowały styropianowe jajka wzorując się na oryginalnych motywach z ptasich jaj. Grały w gry planszowe poświęcone płazom. Bawiły się w odgadywanie nazwy płaza na zdjęciu i łowiły je wędką . Sprawdzały swoją wiedzę o florze i faunie lasów naszego regionu przy planszach informatycznych magnetycznych. Odciskały ślady zwierząt w mokrym piasku i odgadywały zwierzęta którym się je przypisuje. Dzieci wyróżniające się zaangażowaniem i pracowitością , zostały nagrodzone drobnymi upominkami. Wszystkie szkoły biorące udział w tegorocznych warsztatach otrzymały okolicznościowy dyplom. Podczas trwania tygodniowych zajęć odwiedziła nas TVP3 Lublin, Polskie Radio Lublin i Wspólnota Opolska miejscowa gazeta , by przeprowadzić relację z tegorocznych warsztatów. Była bardzo duża różnorodność działań edukacyjnych . Dzieci uczyły się i bawiły na łonie natury w pięknej scenerii wiosennego lasu, przy rozkwitłych zawilcowych polanach, słuchając odgłosów miejscowych ptaków. Było dużo widocznego zadowolenia i radości na roześmianych twarzach dzieci co nas utwierdziło w słuszności i konieczności organizowania tego typu zajęć przyrodniczych.
W imieniu Zarządcy i Pracowników Muzeum składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom które czynnie wzięły udział w organizowanie i przeprowadzenie tegorocznych zajęć przyrodniczych „Dni zawilca 2023”.
- 17.04 otwarcie zajęć przez Starostę Opolskiego Dariusza Piotrowskiego
- 18.04 zajęcia na szlaku ICOH IMAGING
- 18.04 łowienie i odgadywanie płazów
- 18.04. zajęcia w pracowni
- 18.04. zajecia przy planszach magnetycznych
- 19.04. obserwowanie ptaków RICOH IMAGING
- 19.04. oglądanie gniazd ptasich
- 19.04. zajecia w parku przypałacowym
- 19.04. malowanie zawilców akwarelą
- 19.04 malowanie jajek ptasich
- 19.04. zdjęcie pamiątkowe
- 20.04. zajęcia na szlaku WPK
- 20.04. spotkanie przy kapliczce Kleniewskich
- 20.04. gry planszowe o płazach
- 20.04. odciskanie śladów zwierząt
- 21.04. wykład o lesie
- 21.04/ zajęcia na szlaku “Zawilcowe doły”
- 21.04. zauko o sadzeniu nowego lasu
- 21.04. zdjęcie pamiątkowe w lesie
- 17.04 pisanie krzyżówki o ptakach
- 20.04. przenoszenie płazów do stawu w Kluczkowicach
Dni zawilca i pszczoły 2023 – oferta zajęć przyrodniczych
Serdecznie zapraszamy na zajęcia przyrodnicze pt. ” Dni zawilca 2023″ i “Dni pszczoły 2023” na terenie Wrzelowieckiego Parku Krajobrazowego i w Muzeum Regionalnym w Kluczkowicach. Szczegółowy opis warsztatów znajdziecie Państwo w ofertach publikowanych poniżej. Termin zajęć : Dni zawilca 17 – 21 kwietnia i Dni pszczoły 15 – 19 maja .
Prosimy zainteresowanych o telefoniczną rezerwację terminów, zapoznanie się z regulaminem zajęć i wypełnienie karty zgłoszenia i zgody na przetwarzanie danych osobowych (oba dokumenty, wypełnione i podpisane należy dostarczyć w dniu zajęć – obowiązkowo !).
Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej propozycji.
Kontakt telefoniczny: 81 827 10 67, 509 806 107, 506 111 513
Kolejne warsztaty fotograficzne
Dnia 24 października tego roku odbyły się kolejne warsztaty fotograficzne z projektu „Kierunek Lubelskie. Krajobrazy Wrzelowieckiego Parku Krajobrazowego” zorganizowane przez Stowarzyszenie Niezłomna Polska -Dobre Słowo z Poniatowej przy współudziale Powiatowej Biblioteki Publicznej w Opolu Lubelskim i Muzeum Regionalnym w Kluczkowicach. W zajęciach wzięła udział młodzież ze szkół podstawowych z Chodla, Ratoszyna i Granic. Warsztaty poprowadził, znany i utytułowany regionalny fotograf Mirosław Mendak . Autor zdjęć na co dzień jest pracownikiem Starostwa Opolskiego. Pasjonuje się fotografią i historią. Jest członkiem Opolskiego Stowarzyszenia Nasza Historia i fotografuje od ponad dwudziestu lat. Głównym tematem jego prac jest otaczająca nasz przyroda, miejscowy pejzaż fotografowany w różnych porach dnia i roku. Jest laureatem wielu konkursów fotograficznych i uczestnikiem wystaw indywidualnych i zbiorowych. Na zajęciach teoretycznych w Muzeum uczestnicy zapoznali się z wieloma zagadnieniami związanymi z prawidłowym fotografowaniem. Poruszane były następujące tematy: budowa i funkcje aparatu fotograficznego, dobór odpowiednich parametrów aparatu w zależności od wybranego tematu prac, zasady komponowania zdjęcia by wyszło ciekawe i poprawne itp. Po części teoretycznej, uczestnicy zajęć poszli w plener by wykonać zdjęcia na terenie Wrzelowieckiego Parku Krajobrazowego. Pod okiem prowadzącego dzieci fotografowały drzewa, pejzaże i zbliżenia jesiennych kwiatów. Na koniec prowadzący zademonstrował uczestnikom , możliwości fotografowania i filmowania dronem. Młodzież była bardzo zainteresowana tematem czego wyrazem były liczne zapytania , dyskusja i dzielenie się wiedzą na temat fotografowania. Po części oficjalnej uczestnicy udali się do biblioteki pałacowej na sodki poczęstunek i gorącą herbatę.
- RICOH IMAGING
- RICOH IMAGING
- RICOH IMAGING
- RICOH IMAGING
- RICOH IMAGING
- RICOH IMAGING
- RICOH IMAGING
- RICOH IMAGING