Zapraszamy do obejrzenia wystawy pt. “Historia szablą pisana”, na którą składają się 23 szable z różnych okresów z historii Polski. Eksponaty zostały wypożyczone z Prywatnego Muzeum Historycznego – Znaki Czasu.

” Szabla ma w Polsce bogatą i piękną historię. Mijający czas nadawał jej coraz większego znaczenia nie tylko jako przedmiotu orężnego. Szabla właśnie, a nie inny rodzaj broni, była znakiem stanu szlacheckiego, symbolem potęgi militarnej i polskości w okresie zaborów. Trafiła nawet do słów naszego hymnu. I jako symbol przetrwała do dzisiaj. Fenomen jej niebywałej atrakcyjności wynika z wielorakości funkcji jaką pełniła. Była przede wszystkim bronią zarówno wojskową jak i cywilną, elementem symbolicznym w wielu sytuacjach – mówi Grzegorz Sztal – dyrektor  Muzeum Historycznego /Znaki Czasu.”

Wystawa ma na celu przybliżenie historii szabli, jej konstrukcję, rolę jako oręża i elementu kultury i tradycji. Ekspozycja będzie dostępna do końca 2019 roku w godzinach otwarcia naszego Muzeum.

Plakat szable 1