Dnia 14 lipca nasze Muzeum gościło prawnuka Przemysława i Wandy Kleniewskich , ostatnich przedwojennych właścicieli Kluczkowic. Pan Trevor Lane mieszkający na stałe w Kanadzie, przyjechał do nas z żoną Małgorzatą Marszałek i dziećmi, synem Austinem i córką Auery. Babka Pana Trevora Maria Kleniewska Colonna Walewska ( ur. 1919 w Kluczkowicach zm. 2017 r. w Kanadzie ) mieszkała z rodzicami Przemysławem i Wandą i rodzeństwem w Pałacu w Kluczkowicach do 1942 r. Skutki II wojny światowej prawie na każdej rodzinie odcisnęły swoje piętno. Każdy kogoś stracił albo zmuszony był do opuszczenia swojego domu i udania się w nieznane. Podobnie było z rodziną Przemysława Kleniewskiego.  W 1942 r. do Kluczkowic przyjechali Niemcy, cały pałac został im oddany w administrację. Właściciele musieli szybko opuścić swój rodzinny dom. Udali się do Warszawy, do mieszkania przy Alei Szucha . Po wybuchu Powstania Warszawskiego, Przemysław i Wanda zostali aresztowani i rozstrzelani jako zakładnicy. Synowie Krystyn i Zygmunt po wyzwoleniu wyjechali do Kanady, córka Maria Kleniewska Colonna Walewska z córkami Joanną i Izabelą , dołączyła do nich w 1958 r. , po rozwodzie z mężem Stefanem.   Pan Trevor Lane jest synem Izabeli Lane urodzonej w 1950 r. w Warszawie. Wszystkie informacje o powojennych losach rodziny Przemysława Kleniewskiego otrzymaliśmy od Pana Trevora i jego żony Małgorzaty.

Państwo Lane zwiedzili Muzeum i obejrzeli dokładnie wszystkie pomieszczenia w pałacu. Zapoznali się z materiałami archiwalnymi na temat rodziny i obejrzeli wystawę poświęconą Kleniewskim w kaplicy pałacowej. Wizytę zakończyli spacerem po przypałacowym parku. Spotkanie pełne wzruszających wspomnień, przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Mamy nadzieję że Państwo Lane będą mile wspominać te lipcowe odwiedziny w rodzinnym domu babki Marii Walewskiej i odwiedzą nas jeszcze w następnych latach. Będzie  nam zawsze bardzo miło gościć potomków Kleniewskich, rodzinie która tak wiele zrobiła dla rozwoju naszego regionu i zapisała się tak znamienicie na kartach historii Powiatu Opolskiego.

RICOH IMAGING

Trevor Lane z żoną Małgorzatą Marszałek i dziećmi synem Austinem i córką Auery