W piątek po południu, 28 sierpnia 2020 roku, odbył się wernisaż wystawy fotograficznej pt. “Miasteczko Trzech Kultur” autorstwa Roberta Wosia. Otwarcie wystawy przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Po powitaniu gości, autor zdjęć w obszernym wykładzie dotyczacym wystawy, wprowadził uczestników w odpowiednią atmosferę do oglądania jego zdjęć . “Miasteczko Trzech Kultur” to zbiór czarno-białych fotografii przedstawiających, przebieg trzech uroczystości religijnych wyznania katolickiego, prawosławnego i judaizmu . Zdjęcia są współczesne, nie przedstawiają konkretnego miejsca są nawiązaniem do czasów przedwojennych, gdzie istniało wiele miasteczek wielokulturowych. Dzisiaj już takich miejsc nie ma, pozostały tylko ślady dawnego współistnienia, wielu nacji żyjących niegdyś na jednym terenie . Przykładem takich miasteczek, miast są Włodawa, Szczebrzeszyn ,Łęczna, Zamość czy stolica województwa Lublin. Spotykamy tu dzisiaj obok siebie kościół katolicki, synagogę czy cerkiew. Na wystawie zobaczymy zdjęcia katolików uczestniczących w procesji Bożego Ciała w Opolu Lubelskim, chasydów z całego świata pielgrzymujących do grobu cadyka Elimelecha w Leżajsku i wyznawców prawosławia odwiedzających corocznie Świętą Górę Grabarkę. Zgromadzeni na wernisażu goście długo podziwiali prezentowane fotografie i korzystali z okazji do rozmowy z autorem, który bardzo chętnie poświęcał im czas i uwagę. Wystawa potrwa do końca października 2020 roku, można ją będzie oglądać w godzinach otwarcia muzeum, tzn. pon – pt 8.30 – 14.30.

Otwarcie wystawy

Wykład autora zdejęć