Dnia 12 czerwca  w Pałacu Jana Kleniewskiego w Kluczkowicach , odbył się wernisaż wystawy fotograficznej zatytułowanej „Przemijanie”, autorstwa Ryszarda Gołębiowskiego.

Pan Ryszard Gołębiowski rocznik 56, interesuję się turystyką i fotografią. Na co dzień  pracuje w MZA Warszawa. Brał udział w licznych wystawach zbiorowych. Indywidualnie wystawiał w Poniatowej, Warszawie, Łęcznej, Opolu Lubelskim. Jest członkiem Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego i Fotoklubu RP  . Na swoim koncie ma także nagrodę przyznaną przez wirtualną społeczność The Universe of Colour Photography.

RICOH IMAGING

Na wystawie zobaczymy  czarno-białe fotografie przedstawiające niezwykłe wnętrza zabytkowych, bogato ozdobionych budynków. Kiedyś tętniące dworskim życiem pałace, gdzie indziej  ewangelickie kościoły, prawosławne cerkwie pełne religijnego uduchowienia. Dzisiaj opuszczone, smutne i zrujnowane z pozostałymi resztkami dawnej chwały. Pozostały  zdobione balustrady, piękne polichromię, fantazyjne konstrukcje a jednocześnie popękane ściany, wybite szyby, walące się sufity czy wdzierająca się przyroda. Pan Ryszard jeżdżąc po w całej Polsce wyszukuje i utrwala dla pokoleń te  niezwykłe ale zapomniane obiekty. Swoim wrażliwym i wnikliwym fotografowaniem pokazuje nam piękno przemijania  a jednocześnie  przywraca je ponownie do życia. Najbardziej cieszy się z tego kiedy widzi jak sfotografowane przez niego ruiny są przywracane do dawnej świetności wysiłkiem  pasjonatów, instytucji państwowych czy kościelnych.

Przemijanie 1

Przemijanie 2

Wystawa będzie czynna do końca sierpnia, wszystkich chętnych zapraszamy do Pałacu Jana Kleniewskiego w godzinach otwarcia Muzeum.

„Przemijamy.

Stare ustępuje miejsca nowemu,

w ten sposób świat posuwa się naprzód.

Ale pamiętajmy o nich, którzy odchodzą,

Ta pamięć daje im nieśmiertelność.”

Rafał Kosik – pisarz

Plakat - P