Muzeum Regionalne w Kluczkowicach i Wydział Rolnictwa Leśnictwa i Środowiska Starostwa Powiatowego w Opolu Lubelskim
zapraszają
na zajęcia przyrodniczo – muzealne
- „Poznajemy florę i faunę Wrzelowieckiego Parku Krajobrazowego”
Scenariusz zajęć:
Poznajemy florę i faunę Wrzelowieckiego Parku Krajobrazowego
Cele:
Uczeń:
– zna i przestrzega ustalonych umów, zasad bezpiecznego i kulturalnego zachowania się w czasie wycieczki i pobytu w lesie
– wykorzystuje różne źródła wiedzy, prowadząc obserwacje przyrodnicze i rozpoznając zwierzęta, rośliny w lesie
– samodzielnie sporządza krótkie notatki o swoich obserwacjach,
– zna i rozpoznaje warstwy lasu i roślinność
– rozpoznaje wybrane grzyby jadalne i trujące
– zbiera okazy przyrodnicze i inne dary lasu, nie niszcząc przyrody
– bawi się, aktywnie wypoczywa na świeżym powietrzu, czerpie z niego radość
– kształtuje świadomość ekologiczną rozumianą jako gotowość do działania w zgodzie ze środowiskiem
Metody: wykład, praktyczna obserwacja, ćwiczenia, rozmowa, gry dydaktyczne, zabawy
Formy: indywidualna, grupowa, zbiorowa
Środki dydaktyczne: lupy, lornetki, notatniki, karty pracy, ołówki, zagadki, „Przewodnik rośliny i zwierzęta”, pojemniki na okazy przyrodnicze, kompasy.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Cześć I – w siedzibie Muzeum – wprowadzenie do zajęć w terenie na temat zasad zachowywania się w lesie, gatunków drzew, rodzaju roślinności i zwierząt żyjących na naszym terenie w formie wykładu, pogadanki, prezentacji
Część II – w terenie, w parku i lesie
- Ustalenie miejsca i celu zajęć :
– obserwacja lasu, roślin i zwierząt
– gromadzenie materiału przyrodniczego
– odpoczynek i zabawa na świeżym powietrzu - Spacer po lesiez leśniczym, w trakcie którego dzieci uczą się:
– rozpoznawania drzew i krzewów po liściach, owocach i korze
– wyznaczania kierunków świata w lesie (mech na korze od strony północnej)
– poznawania warstwowej budowy lasu i poznawania roślin z każdej warstwy
– słuchanie odgłosów ptaków leśnych
3.Praca w zespołach 4-5 osobowych z kartami pracy (zbieranie materiału przyrodniczego: liście, żołędzie, kasztany, jarzębina, szyszki, kora, mech zgodnie z zadaniem, słuchanie odgłosów lasu, rozpoznawanie gatunków drzew, krzewów i roślin itp. )
– wypełnienie kart pracy, wprowadzenie notatek, wykonanie zdjęć wybranych okazów przyrodniczych, zebranie okazów do pojemników
- 4. Gry i zabawy sportowe:
— rzucanie szyszkami do celu
– berek drewniany
– sięgnij do gałęzi
– przejście po ściętym pniu
Cześć III – Powrót do siedziby Muzeum
- Omówienie realizacji zadań w poszczególnych grupach:
– segregowanie zebranego materiału – posługiwanie się pojęciami: owoce, nasiona, korzenie, liście, gałęzie - Utrwalenie wiedzy:
-w formie zabawy np. losowanie kartoników z nazwami roślin (kartoników jest tyle ile dzieci) i dopasowanie ich do zebranych okazów przyrodniczych, dopasowywanie liści do kory właściwego drzewa, dopasowywanie zdjęć roślin i zwierząt do poszczególnych warstw w lesie
– mikroskopowanie wykorzystujące zebrane okazy
– rozwiązywanie krzyżówek, rebusów i zagadek przyrodniczych
- Zajęcia plastyczne na tematy (do wyboru):
-Wycieczka do lasu -co ciekawego zaobserwowaliśmy?
– Jak zmienia się las wiosną, latem, jesienią i zimą’?
– Las przyjazny ludziom – kompozycja, kolaż z wykorzystaniem materiałów przyniesionych z lasu
-Rośliny i zwierzęta leśne w naturalnym otoczeniu
Czas trwania zajęć od 2 godzin do 4, w zależności od potrzeb zainteresowanych. Jest możliwość zmiany scenariusza, skrócenia czy dodania dodatkowych elementów zajęć.
Muzeum zabezpiecza wszystkie materiały. Odpłatność za zajęcia w zależności od ilości uczestników do 15 osób -25 zł, powyżej 15 osób – 50 zł.
Rezerwacja zajęć telefonicznie z dwutygodniowym wyprzedzeniem: 81 827 10 67, 509 806 107, 506 111 513